Curry przyprawy

Curry można zrobić ze wszystkiego.

Mogą to być ryby, ser, mięso lub warzywa. Kluczem do świetnego curry są przyprawy, dające niepowtarzalny aromat i smak sosu.
W zależności od dominującej przyprawy, występuje najczęściej w postaci czerwonej, zielonej (to zależy od koloru papryczek) lub żółtej (gdy dominuje kurkuma). Przy przygotowaniu curry przyprawy odgrywają decydującą rolę – muszą być świeże i aromatyczne. Nie przechowuj ich nigdy w torebkach, w których były kupione, tylko przesyp do szczelnych, szklanych lub drewnianych pojemników. Te drugi bardzo chłoną aromaty, więc trzymaj w nich tylko jeden rodzaj przyprawy. Półka nad kuchenką nie jest dobrym pomysłem, bo ciepło i opary zniszczą ich smak; wybierz raczej chłodne i ciemne miejsce. Do mielenia można używać młynka do kawy, ale dużo lepszy jest moździerz. Miażdżąc, wydobędziesz z przypraw wszystko, co najlepsze i najzdrowsze.

Przygotowanie curry.

Do przygotowania curry możesz wykorzystać gotową mieszankę curry z torebki, lecz nie licz na jakąś eksplozję smaku. Dużo lepiej i zdrowiej rozetrzeć samemu świeże przyprawy, które wchodzą w jej skład. Wrzuć do moździerza ziarna kolendry, czosnek, imbir, chili, cynamon, pieprz, kardamon, kumin, gałkę muszkatołową i goździki. O proporcjach Ty decydujesz. Rozetrzyj wszystko na miazgę. Jeszcze lepsze efekty smakowe i zdrowotne uzyskasz, wlewając do moździerza łyżkę rozgrzanego oleju rzepakowego.

Robienie curry jest także okazją do zrobienia porządków w szafce z przyprawami 🙂

Spróbuj do przygotowania curry wykorzystać siłę tych czterech przypraw:

KURKUMA

Jej cierpkość świetnie współgra z lekko słodkawym i łagodnym białkiem ryb. Ciepło likwiduje goryczkę (więc szybko wrzucaj kurkumę do garnka), a przy okazji uwalnia jej ogromne antynowotworowe możliwości.

CYNAMON

To znacznie więcej niż tylko składnik i posypka do deserów. Dodaje głębokości smaku pikantnym potrawom i zmniejsza wchłanianie się tłuszczu w komórkach.

ASAFETYDA

Ten zastępnik czosnku i cebuli nazywa się po polsku dość paskudnie – smrodzieniec. Używana głównie w kuchni wegetariańskiej, ułatwia trawienie i likwiduje wzdęcia.

KOZIERADKA

Ma typowy aromat curry, ale lepiej używać nasion niż listków, bo bardziej spowalniają wchłanianie glukozy i można zjeść wówczas więcej ryżu bez skoków cukru we krwi.

Inspiracji do przygotowania curry możecie poszukać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *