Kasza jaglana gościła na polskich stołach dawno temu, potem o niej zapomniano, ale na szczęście znów święci triumfy. To bardzo dobrze. Przyrządzana z prosa kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz.

Kasza jaglana jest jedną z niewielu kasz zasadotwórczych, pozyskiwana z łuskanego ziarna prosa. Jest odżywcza ( w 100 g zawiera 346 kcal) i lekkostrawna. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka (10-11 proc. białka). Kasza jaglana przewyższa kaszę gryczaną i ryż. Zawiera też spore ilości witaminy A w postaci karotenów, witaminy B1, B2, B6, PP, fosfor i miedź. Zawiera też krzemionkę, która wpływa na utrzymanie dobrej kondycji skóry, włosów, paznokci.

Kasza jaglana rozgrzewa – dlatego warto ją włączyć do diety, kiedy męczy nas przeziębienie. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar, powinni ją jeść osoby, które mają problem z zatokami. Co istotne – kasza jaglana nie zawiera glutenu, więc bez obaw mogą ją spożywać osoby na diecie bezglutenowej, chorujący na celiakię czy niedokrwistość. Poza tym kasza jaglana działa alkalizująco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Polecana jest przy niestrawności czy biegunkach.

Kasza jaglana zawiera krzemionkę, mającą zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Krzem pełni też ważną rolę w mineralizacji kości (zapobiega ich odwapnianiu).

Jagły dostarczają również dużych ilości witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi – o obecność tej kaszy w diecie powinny zatem zadbać osoby pracujące intensywnie umysłowo, np. maturzyści czy studenci przygotowujący się do sesji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *