KSYLITOL – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dodatek cukru może być najbardziej niezdrową częścią naszej diety. Z tego powodu szukamy naturalnych alternatywnych produktów, takich jak ksylitol – czyli inaczej cukier brzozowy. Jak sama nazwa wskazuje jego pochodzenie jest w pełni naturalne. Jest tak samo słodki jak biały cukier, ale o prawie połowę mniej kaloryczny. Dzięki temu, że w organizmie wywołuje odczyn zasadowy, a nie kwasowy, można mu przypisać działanie antybakteryjne. Z perspektywy medycznej ważne jest także to, że podnosi poziom cukru we krwi znacznie wolniej niż biały cukier i inne jego zamienniki. Liczne badania wskazują, że może poprawić zdrowie jamy ustnej i posiada inne korzyści zdrowotne. Ksylitol występuje w niewielkich ilościach w wielu owocach i warzywach. Ludzie produkują małe ilości ksylitolu za pośrednictwem normalnych przemian metabolicznych. Jest częstym składnikiem gumy do żucia bez cukru, cukierków, miętówek, żywności przyjaznej cukrzykom i produktów do higieny jamy ustnej. Ksylitol ma podobną słodycz do zwykłego cukru, ale zawiera 40% mniej kalorii: cukier: 4 kalorie na gram, ksylitol: 2,4 kalorii na gram. Ksylitol wygląda bardzo podobnie do cukru czyli jak biały, krystaliczny proszek. Można go wytwarzać z drzew, takich jak brzoza, ale może być również pozyskiwany z procesu przemysłowego, w który przekształca włókna roślinne o nazwie xylanu na ksylitol.

Ksylitol nie zawiera fruktozy, ma bardzo niski indeks glikemiczny i nie powoduje skoków poziomu cukru i insuliny we krwi. W związku z tym, przy spożywaniu ksylitolu, nie występują żadne szkodliwe efekty używania cukru.

Ksylitol może pozbawiać pożywki szkodliwe bakterie w jamie ustnej, tym samym zmniejszając próchnice i gromadzenie się płytki nazębnej, co może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i chorób zapalnych dziąseł. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej żywią się glukozą ze zjadanego przez nas pożywienia, ale nie mogą pożywiać się ksylitolem. Zastępując cukier ksylitolem redukujemy dostępną pożywkę dla szkodliwych bakterii. Ksylitol ma także inne korzyści stomatologiczne: zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego co jest dobre dla zębów i może również ochronić przed osteoporozą; zwiększa produkcję śliny, która zawiera wapń i fosforany, odżywiające i pomagające w remineralizacji zębów; zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów; liczne badania wskazują, że ksylitol, przez zastąpienie cukru, lub dodając go do codziennej diety, można zmniejszyć ubytki i próchnice zębów od 30% aż do 85%.

Ksylitol zmniejsza szansę infekcji ucha u dzieci. Usta, nos i uszy są ze sobą połączone. Z tego powodu bakterie, które żyją w ustach mogą w końcu spowodować zapalenie ucha, które jest powszechnym problemem u dzieci. Okazuje się, że ksylitol może pozbawiać pożywki niektóre z tych bakterii, w taki sam sposób, jak z bakteriami w jamie ustnej. W jednym z badań u dzieci z powtarzającymi się infekcjami ucha, dodanie do codziennej diety gum słodzonych ksylitolem zmniejszyło częstotliwość infekcji o 40%. Gumy do żucia słodzone ksylitolem mogą zmniejszyć szanse na zapalenie ucha u dzieci i pomóc w walce z infekcją drożdży.

Badania wykazują, że ksylitol może zwiększyć produkcję kolagenu, a dzięki temu przyczynić się do przeciwdziałania skutkom starzenia się skóry a nawet pomóc w wygładzeniu zmarszczek. Ksylitol może również działać profilaktycznie przeciwko osteoporozie.

Ksylitol nie jest niestety bez wad. Jest wysoce toksyczny dla psów. Przy spożyciu nawet małych ilości może prowadzić do hipoglikemii oraz niewydolności wątroby.

Ksylitol na ogół jest dobrze tolerowany, ale niektórzy ludzie gdy spożyją go zbyt dużo mogą mieć kłopoty trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka. Jeśli będziemy stopniowo wprowadzać ksylitol do diety i damy czas ciału na przyzwyczajenie się do niego to szansa na pojawienie się wyżej wymienionych kłopotów jest bardzo mała. W przypadku większości słodzików zastanawiamy się czy szkodzą, czy nie szkodzą, w przypadku ksylitolu badania dowodzą że jego spożycie przynosi rzeczywiste korzyści zdrowotne. Nie powoduje skoku cukru i insuliny we krwi, pomaga pozbyć się szkodliwych bakterii w jamie ustnej i dobrze wpływa na przyjazne bakterie w jelicie.

Jeśli chcesz więc coś posłodzić ksylitol jest doskonałym wyborem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *