Liofilizacja jest jedną z najlepszych metod utrwalania żywności. Nie tylko, że zabezpiecza się w ten sposób skutecznie produkty przed zepsuciem, to dodatkowo zachowuje ich wartość odżywczą.

Podczas tego procesu nie dochodzi bowiem do istotnych strat witamin, składników mineralnych, substancji biologicznie czynnych takich jak polifenole, jak również białek, węglowodanów i tłuszczów. Dobrze zachowana ich struktura komórkowa pozwala na szybkie ponowne uwodnienie produktu. Wpływają korzystnie na końcowy smak produktu finalnego.

Liofilizaty należy przechowywać w bezwzględnie suchych warunkach, ponieważ są one bardzo wrażliwe na wilgoć. Produkty liofilizowane można spożywać na sucho jako naturalne chipsy, jak również po uwodnieniu. Można je używać do wszystkich potraw ciepłych i zimnych.

Żywność liofilizowana stanowić może potencjalnie cenny element zdrowej diety, co związane jest nie tylko z jej trwałością, ale także wysoką wartością odżywczą. Liofilizaty przydać się mogą szczególnie osobom aktywnym fizycznie i dużo podróżującym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *