Hit żywieniowy odznaczający się naprawdę niezwykłymi, jak dowodzą badania, właściwościami zdrowotnymi. Wspomaga funkcjonowanie ludzkiego organizmu, bo zawiera aż 95 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, których organizm sam nie potrafi wytworzyć, więc trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem. Tłuszcze są wręcz bezcenne dla tkanek, komórek, organów naszego organizmu, ponieważ zapewniają im prawidłowe funkcjonowanie i chronią przed wieloma chorobami, również nowotworowymi.

Olej lniany budwigowy (nieoczyszczony) tłoczony jest metodą „na zimno” – mechanicznie wyciskany z nasion bez ich podgrzewania. Wszystkie jego składniki zachowują naturalne struktury i cenne właściwości biologiczne. Nie jest poddawany rafinacji. Zawiera drobinki nasion lnu. Poznajemy je po osadzie i śluzie na dnie butelki. Może być pylisty, smugowaty albo podobny do surowego białka jaja. Osad nie obniża jakości oleju.

Oleju w potrawach czy też solo nie podgrzewamy, nie zapiekamy. Spożywamy na zimno. Codziennie. Najlepiej rano – może być z muesli, płatkami zbożowymi, zmielonym siemieniem, utartym jabłkiem. Można go zmiksować np. z jogurtem, kefirem, maślanką, sokiem z cytryny i wodą.

Intensywna kuracja olejem lnianym (6-8 łyżek dziennie) trwa do kilku miesięcy. Po tym czasie zmniejszamy dawkę do 1-2 łyżek dziennie – to profilaktyka dla dorosłej osoby. Olej lniany możemy pić solo, maczać z chlebem, dodawać do surówek, zup, polewać nim kaszę, kluski, ziemniaki, dodawać do soków świeżo wyciśniętych z owoców lub warzyw.

Słowem – dodawajmy go do posiłków, dowolnych dań, ale tuż przed spożyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *