Tofu to ser twarogowy otrzymywany z mleka sojowego – jest bogatym źródłem białka, wapnia, soli mineralnych, roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin: w tofu znajduje się białko sojowe, zawierające aminokwasy egzogenne, a ponad 80% znajdującego się w nim tłuszczu roślinnego to tłuszcze nienasycone, kwas linolowy oraz lecytyna, co stało się powodem rozpowszechnienia poglądu o atrakcyjności tofu jako ich źródła w diecie człowieka. Jest niskokaloryczny i nie zawiera cholesterolu.

Tofu można spotkać w przeróżnych postaciach – jedwabisty jak gęsta śmietana, twardy, miękki jak biały ser, wędzony, marynowany itp. Tofu ma neutralny smak (właściwie jest bez smaku), więc przybiera smak potrawy, przypraw, sosów które są do niego dodane. Tofu ma wszechstronne zastosowanie – używamy go do sałatek, dań z woka, można go smażyć a nawet przyrządzać z niego desery. Np. tofu jedwabistym można zastąpić w potrawach mleko, śmietanę, jogurt, twaróg. Można go użyć zamiast żółtego sera w pizzy bądź lasagne, usmażyć z niego na patelni omlet (bez jajek), a bez przetwarzania spożywać jako deser. Tofu twarde natomiast, nadaje się do smażenia (w panierce lub nie), gotowania, duszenia, pokrojone w kostkę może być dodawane do zupy, gulaszu, sałatek, pokruszonym można posypywać różne dania.

Tofu jest tradycyjnym składnikiem potraw orientalnych, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Daje się ono łatwo i szybko przyrządzać na różne sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *